Ustawa z dnia 8 lipca 2010 roku o szczeg贸艂owych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. Nr 143,poz.963) okre艣la szczeg贸lne zasady i warunki przygotowania inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, przez kt贸re rozumie si臋 m.in.: kana艂y ulgi, poldery przeciwpowodziowe, zbiorniki retencyjne, suche zbiorniki przeciwpowodziowe, wa艂y przeciwpowodziowe - wraz z obiektami zwi膮zanymi z nimi funkcjonalnie. Inwestorem w zakresie realizacji tych inwestycji mog膮 by膰 opr贸cz Regionalnego Zarz膮du Gospodarki Wodnej, wojew贸dztwo, powiat, gmina lub podmiot prywatny.
W aspekcie lokalnych uwarunkowa艅 przyrodniczych, przestrzennych i finansowych na uwag臋 zas艂uguj膮 w pierwszej kolejno艣ci suche poldery zalewowe, uwzgl臋dniaj膮ce naturalne ukszta艂towanie teren贸w nadrzecznych. Utworzenie tego typu zabezpiecze艅 wi膮偶e si臋 z ochron膮 cennych ekosystem贸w wyst臋puj膮cych na terenach okresowo zalewanych i jest znacznie ta艅sze ni偶 budowa np. zap贸r i zbiornik贸w wodnych. Realizacja systemu przeciwpowodziowego z zastosowaniem polder贸w wymaga uzyskania decyzji wojewody, kt贸ra rozstrzyga jednocze艣nie o wyw艂aszczeniu grunt贸w na rzecz inwestora.
Aktualnie prowadzona jest - na szczeblu gminnym i powiatowym - wieloaspektowa i szczeg贸艂owa analiza na temat wytypowania teren贸w, kt贸re mog艂yby by膰 wykorzystane na cele realizacji polder贸w przeciwpowodziowych.
|