Je艣li osoba nies艂ysz膮ca, osoba z dysfunkcj膮 s艂uchu i wzroku zechce osobi艣cie zjawi膰 si臋 w naszym urz臋dzie, mamy obowi膮zek zagwarantowa膰 jej pomoc certyfikowanego t艂umacza migowego lub t艂umacza przewodnika. Umo偶liwi to bezpo艣redni膮 obs艂ug臋 osób uprawnionych, które w trakcie wizyty mog膮 liczy膰 na bezp艂atn膮 pomoc w komunikacji. Zapraszam do zapoznania si臋 ze szczegó艂owymi warunkami skorzystania z takiego uprawnienia.
Podstawa prawna Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o j臋zyku migowym i innych 艣rodkach komunikowania si臋 (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1824 z pó藕n.zm.) dotyczy m.in.: 1. korzystania przez osoby uprawnione z pomocy osoby przybranej w kontaktach z organami administracji publicznej; 2. obs艂ugi osób uprawnionych w kontaktach z organami administracji publicznej; 3. monitorowania rozwi膮za艅 wspieraj膮cych komunikowanie si臋 i dost臋pu do nich.
Nowe regulacje wyró偶niaj膮: - Polski J臋zyk Migowy ( PJM), - System J臋zykowo- Migowy (SJM) – transkrypcja j臋zyka polskiego na gesty, - sposób komunikowania si臋 osób g艂uchoniewidomych (SGOGN), nazywany w praktyce technikami wspierania osób g艂uchoniewidomych które obejmuj膮 zarówno komunikowanie si臋, jak i orientowanie si臋 w przestrzeni.
Osoby uprawnione Osobami uprawnionymi do korzystania z rozwi膮za艅 przewidzianych w ustawie o j臋zyku migowym s膮 wszystkie osoby do艣wiadczaj膮ce trwale lub okresowo trudno艣ci w komunikowaniu si臋. Przede wszystkim s膮 to wi臋c osoby g艂uche (s艂abos艂ysz膮ce, niedos艂ysz膮ce i nies艂ysz膮ce) i osoby g艂uchoniewidome. Mog膮 to by膰 tak偶e osoby z niepe艂nosprawno艣ci膮 intelektualn膮 lub ze sprz臋偶onymi niepe艂nosprawno艣ciami wp艂ywaj膮cymi na pos艂ugiwanie si臋 s艂uchem i mow膮, a tak偶e osoby nieb臋d膮ce osobami niepe艂nosprawnymi, a maj膮ce trudno艣ci w skutecznym komunikowaniu si臋 z innych przyczyn np. ze wzgl臋du na podesz艂y wiek. Wy偶ej wymieniona ustawa dotyczy tak偶e osób b臋d膮cych cz艂onkami rodzin osób uprawnionych, w szczególno艣ci wskazuj膮c; wspó艂ma艂偶onków, dzieci w艂asne i przysposobione, dzieci obce przyj臋te na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców wspó艂ma艂偶onków, ojczymów, macochy, zi臋ciów i synowe. Ponadto nowe przepisy dotycz膮 osób, które s膮 ogólnie okre艣lane jako osoby maj膮ce sta艂y lub bezpo艣redni kontakt z osobami uprawnionymi.
Osoba przybrana, t艂umacz i t艂umacz - przewodnik Przepisy ustawy potwierdzaj膮 istnienie i dopuszczalno艣膰 korzystania z pomocy tzw. osoby przybranej, po艣rednicz膮cej w kontakcie, a która zosta艂a wskazana przez osob臋 uprawnion膮. Jej zadaniem jest pomoc w za艂atwieniu danej sprawy w Urz臋dzie. Osob膮 przybran膮 mo偶e by膰 dowolna osoba, która uko艅czy艂a 16 lat. Z pomocy osoby przybranej osoba uprawniona nie mo偶e skorzysta膰, gdy wnioskowane dane s膮 obj臋te ustawow膮 ochron膮 informacji niejawnych i dost臋p do nich przys艂uguje wy艂膮cznie osobie uprawnionej. W kontakcie z urz臋dem osoby uprawnione, oprócz korzystania z osoby przybranej, mog膮 skorzysta膰 z obs艂ugi zgodnej z ich potrzebami m.in. przy pomocy t艂umacza j臋zyka migowego lub t艂umacza przewodnika, czyli osoby znaj膮cej techniki wspierania osób g艂uchoniewidomych. Osoby b臋d膮ce u偶ytkownikami j臋zyka migowego maj膮 zagwarantowane prawo wskazania, czy potrzebuj膮 t艂umacza Polskiego J臋zyka Migowego ( PJM), czy osoby znaj膮cej System J臋zykowo- Migowy (SJM). Jest to bardzo wa偶ne dla pracowników urz臋du, gdy偶 od tych danych szczegó艂owych zale偶y efektywne zapewnienie osobom uprawnionym specjalistycznej us艂ugi.
Sposoby komunikowania si臋 z Urz臋dem Miasta i Gminy Radzymin T艂umacz dla osób nies艂ysz膮cych i g艂uchoniewidomych
Aby skontaktowa膰 si臋 z Urz臋dem Miasta i Gminy Radzymin - bez konieczno艣ci przychodzenia do niego, a tak偶e w celu skorzystania z po艣rednictwa t艂umacza - osoba uprawniona mo偶e wykorzysta膰 nast臋puj膮ce sposoby ( formy) komunikacji: - e-mail: inforad@radzymin.pl lub umig@radzymin.pl - elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP umieszczona Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) – www.bip.radzymin.pl - faks: 22 786 51 95 - sms-em/mms-m na numer: 600 933 916 - strona internetowa urz臋du:www.radzymin.pl - telefonicznie przez osob臋 trzeci膮 na nr 22 786 62 92 wew. 125 lub 130
Zamiar skorzystania z us艂ugi certyfikowanego t艂umacza nale偶y zg艂osi膰 na pi艣mie
Wniosek w sprawie powinien zawiera膰 dane dotycz膮ce: - dane osobowe i adresowe - rodzaju us艂ugi, z której chce skorzysta膰 osoba uprawniona (nale偶y wskaza膰 spraw臋 do za艂atwienia); - metody komunikacji; - terminu spotkania/wizyty w urz臋dzie; - sposobu komunikownia si臋 z osob膮 uprawnion膮.
Pomocny dla Pa艅stwa jest gotowy formularz wniosku – w za艂膮czeniu, dost臋pny równie偶 w Biurze Obs艂ugi Interesanta
Wniosek nale偶y z艂o偶y膰 w Biurze Obs艂ugi Interesanta w g艂ównej siedzibie Urz臋du przy Pl. T. Ko艣ciuszki 2 w Radzyminie ( w godz. pracy Urz臋du), przes艂a膰 poczt膮 ( na adres: Urz膮d Miasta i Gminy Radzymin, Pl. T. Ko艣ciuszki 2, 05-250 Radzymin) lub mailem na ww. adresy. Zg艂oszenie obejmuje równie偶 elektroniczn膮 skrzynk臋 podawcz膮. W ramach funkcjonalno艣ci nale偶y poda膰 swoje dane osobowe i adresowe, wskaza膰 spraw臋 do za艂atwienia oraz
- przynajmniej na trzy dni robocze przed spotkaniem - okre艣li膰 jego termin.
Wyj膮tkiem, co do terminu zg艂oszenia, s膮 oczywi艣cie sytuacje nag艂e, niecierpi膮ce zw艂oki i niemo偶liwe do przewidzenia.
Zg艂oszenie zostanie przekazane do merytorycznego pracownika urz臋du, który skontaktuje si臋 za pomoc膮 wybranego sposobu komunikacji (sms/mms, mail, faks) w celu potwierdzenia miejsca i terminu wizyty.
Po otrzymaniu takiej informacji urz膮d ma obowi膮zek zamówi膰 specjalistyczn膮 us艂ug臋 t艂umacza z rejestru t艂umaczy prowadzonego, zgodnie z ustaw膮, przez Wojewod臋 Mazowieckiego. Nale偶y podkre艣li膰, i偶 osoba zg艂aszaj膮ca mo偶e wskaza膰 konkretnego t艂umacza z rejestru, który pos艂uguje si臋 w艂a艣ciw膮 odmian膮 j臋zyka migowego lub odpowiednimi umiej臋tno艣ciami jako t艂umacz przewodnik i odpowiada indywidualnym potrzebom uprawnionego.
UWAGA! 1. Osoba uprawniona ma prawo do korzystania z wybranej przez siebie formy komunikowania si臋 z tut. urz臋dem 2. Przedmiotowe 艣wiadczenie jest - bezp艂atne dla osoby uprawionej, b臋d膮cej osob膮 niepe艂nosprawn膮 w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spo艂ecznej oraz zatrudnianiu osób niepe艂nosprawnych (tj. Dz.U. 2018 poz. 511).
W pierwszym kontakcie, dla zapewnienia przede wszystkim profesjonalnej obs艂ugi certyfikowanego t艂umacza, s艂u偶y pomoc膮 pracownik naszego urz臋du posiadaj膮cy podstawow膮 (elementarn膮) znajomo艣膰 j臋zyka migowego. Mamy nadziej臋, i偶 sukcesywna realizacja zapisów - tak potrzebnej - ustawy, przyczyni si臋 do upowszechniania cho膰by podstawowej znajomo艣ci j臋zyka migowego i technik wspierania osób g艂uchoniewidomych – tak aby pierwszy kontakt z radzymi艅skim urz臋dem ( pog艂臋biony przez udzia艂 profesjonalnego t艂umacza) by艂 dla Pa艅stwa – Osób uprawnionych, jak najbardziej przyjazny i zapewnia艂 skuteczny dost臋p do naszych us艂ug.
Sekretarz Gminy Radzymin /-/ Halina Grzelak
WNIOSEK O ZAPEWNIENIE T艁UMACZA J臉ZYKA MIGOWEGO LUB INNEGO 艢RODKA KOMUNIKOWANIA SI臉 |