Idea i cele Radzymi艅skiego Bud偶etu Obywatelskiego na rok 2018
Partycypacja publiczna, rozumiana jako wspó艂uczestnictwo obywateli w procesach zarz膮dzania publicznego a wi臋c w planowaniu i realizacji zada艅 publicznych, staje si臋 coraz bardziej popularna. Na szczeblu gminy jest to rodzaj praktyki spo艂ecznej, która oznacza wspó艂decydowanie mieszka艅ców o wa偶nych sprawach wspólnoty lokalnej i wspó艂dzia艂anie przy wdra偶aniu podejmowanych wspólnie decyzji.
Bud偶et obywatelski jest mechanizmem partycypacyjnym - efektywnym narz臋dziem umo偶liwiaj膮cym mieszka艅com faktycznie wspó艂decydowanie o wydatkach 艣rodków z bud偶etu gminy. To mieszka艅cy zadecyduj膮 o przeznaczeniu cz臋艣ci bud偶etu gminy – zg艂aszaj膮c projekty, a pó藕niej bior膮c udzia艂 w g艂osowaniu Dzi臋ki wdra偶aniu Bud偶etu Obywatelskiego na terenie naszej gminy mieszka艅cy maj膮 mo偶liwo艣膰 aktywnego uczestnictwa w rozwoju swojej ma艂ej Ojczyzny, kszta艂towania przestrzeni publicznej i bezpo艣redniego wp艂ywu na popraw臋 jako艣ci 偶ycia. Bud偶et obywatelski pozwala wykorzysta膰 lokalny potencja艂 czy pomys艂y. Pozwala równie偶 na budowanie lokalnego kapita艂u spo艂ecznego i zwi臋ksza poczucie identyfikacji z gmin膮. Bud偶et Obywatelski jest równie偶 bardzo dobr膮 metod膮 edukacji obywatelskiej: zasadniczym celem stosowania Bud偶etu Obywatelskiego jest w艂膮czenie mieszka艅ców w procesy zarz膮dzania gmin膮 oraz uwzgl臋dnienie w nich elementu efektywnego wydatkowania cz臋艣ci 艣rodków publicznych oraz budowanie wi臋zi w lokalnej spo艂eczno艣ci. Jest to wi臋c szczególna forma dialogu spo艂ecznego. Jednak, w szerszym kontek艣cie, najistotniejszy w tym procesie jest aspekt spo艂eczny. Praca nad bud偶etem wi膮偶e si臋 bowiem ze spotkaniami interesariuszy, z budow膮 wi臋zi spo艂ecznych, solidarno艣ci膮 i integracj膮 mi臋dzy mieszka艅cami, co buduje poczucie to偶samo艣ci lokalnej i zach臋ca do my艣lenia w kategoriach dobra wspólnego. Radzymi艅ski Bud偶et Obywatelski jest realizowany w oparciu o podstawowe zasady konsultacji spo艂ecznych, takie jak: dobra wiara, powszechno艣膰, przejrzysto艣膰, przewidywalno艣膰 i poszanowanie interesu ogólnego.
Najwa偶niejsze cechy Bud偶etu Obywatelskiego: - aktywizacja mieszka艅ców, którzy maj膮 mo偶liwo艣膰 aktywnego wspó艂decydowania o wybranych aspektach rozwoju lokalnego; - pozwala nawi膮za膰 dialog spo艂eczny i zwi臋ksza przejrzysto艣膰 procesu zarz膮dzania 艣rodkami publicznymi, - pozwala uzyska膰 od mieszka艅ców cenne informacje na temat spo艂ecznych potrzeb, oczekiwa艅 i preferencji, - wspiera proces demokratyzacji procesu decyzyjnego i ma niekwestionowany wp艂yw na proces tworzenia spo艂ecze艅stwa obywatelskiego i kapita艂u spo艂ecznego - promuje przedsi臋biorczo艣膰, innowacyjno艣膰 i kreatywno艣膰 oraz wzmacnia 艣wiadome postawy prospo艂eczne.
Opracowanie - H. Grzelak |