Idea i cele Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018
Partycypacja publiczna, rozumiana jako wspóÅ‚uczestnictwo obywateli w procesach zarzÄ…dzania publicznego a wiÄ™c w planowaniu i realizacji zadaÅ„ publicznych, staje siÄ™ coraz bardziej popularna. Na szczeblu gminy jest to rodzaj praktyki spoÅ‚ecznej, która oznacza wspóÅ‚decydowanie mieszkaÅ„ców o ważnych sprawach wspólnoty lokalnej i wspóÅ‚dziaÅ‚anie przy wdrażaniu podejmowanych wspólnie decyzji.
Budżet obywatelski jest mechanizmem partycypacyjnym - efektywnym narzÄ™dziem umożliwiajÄ…cym mieszkaÅ„com faktycznie wspóÅ‚decydowanie o wydatkach Å›rodków z budżetu gminy. To mieszkaÅ„cy zadecydujÄ… o przeznaczeniu części budżetu gminy – zgÅ‚aszajÄ…c projekty, a później biorÄ…c udziaÅ‚ w gÅ‚osowaniu DziÄ™ki wdrażaniu Budżetu Obywatelskiego na terenie naszej gminy mieszkaÅ„cy majÄ… możliwość aktywnego uczestnictwa w rozwoju swojej maÅ‚ej Ojczyzny, ksztaÅ‚towania przestrzeni publicznej i bezpoÅ›redniego wpÅ‚ywu na poprawÄ™ jakoÅ›ci życia. Budżet obywatelski pozwala wykorzystać lokalny potencjaÅ‚ czy pomysÅ‚y. Pozwala również na budowanie lokalnego kapitaÅ‚u spoÅ‚ecznego i zwiÄ™ksza poczucie identyfikacji z gminÄ…. Budżet Obywatelski jest również bardzo dobrÄ… metodÄ… edukacji obywatelskiej: zasadniczym celem stosowania Budżetu Obywatelskiego jest wÅ‚Ä…czenie mieszkaÅ„ców w procesy zarzÄ…dzania gminÄ… oraz uwzglÄ™dnienie w nich elementu efektywnego wydatkowania części Å›rodków publicznych oraz budowanie wiÄ™zi w lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci. Jest to wiÄ™c szczególna forma dialogu spoÅ‚ecznego. Jednak, w szerszym kontekÅ›cie, najistotniejszy w tym procesie jest aspekt spoÅ‚eczny. Praca nad budżetem wiąże siÄ™ bowiem ze spotkaniami interesariuszy, z budowÄ… wiÄ™zi spoÅ‚ecznych, solidarnoÅ›ciÄ… i integracjÄ… miÄ™dzy mieszkaÅ„cami, co buduje poczucie tożsamoÅ›ci lokalnej i zachÄ™ca do myÅ›lenia w kategoriach dobra wspólnego. RadzymiÅ„ski Budżet Obywatelski jest realizowany w oparciu o podstawowe zasady konsultacji spoÅ‚ecznych, takie jak: dobra wiara, powszechność, przejrzystość, przewidywalność i poszanowanie interesu ogólnego.
Najważniejsze cechy Budżetu Obywatelskiego: - aktywizacja mieszkaÅ„ców, którzy majÄ… możliwość aktywnego wspóÅ‚decydowania o wybranych aspektach rozwoju lokalnego; - pozwala nawiÄ…zać dialog spoÅ‚eczny i zwiÄ™ksza przejrzystość procesu zarzÄ…dzania Å›rodkami publicznymi, - pozwala uzyskać od mieszkaÅ„ców cenne informacje na temat spoÅ‚ecznych potrzeb, oczekiwaÅ„ i preferencji, - wspiera proces demokratyzacji procesu decyzyjnego i ma niekwestionowany wpÅ‚yw na proces tworzenia spoÅ‚eczeÅ„stwa obywatelskiego i kapitaÅ‚u spoÅ‚ecznego - promuje przedsiÄ™biorczość, innowacyjność i kreatywność oraz wzmacnia Å›wiadome postawy prospoÅ‚eczne.
Opracowanie - H. Grzelak |