www.archiwum.radzymin.bip.gmina.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
 Radzymin www.archiwum.radzymin.bip.gmina.pl
Gospodarka wodna i melioracje strona g³ówna 

Podstawy prawne

Podstawy prawne gospodarki wodnej i melioracji, czyli co mówią przepisy:

Z Prawa wodnego (Dz.U. z 2005r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.) wynika, że:

1.      wody stojÄ…ce oraz wody w rowach znajdujÄ…ce siÄ™ w granicach nieruchomoÅ›ci gruntowej stanowiÄ… wÅ‚asność wÅ‚aÅ›ciciela tej nieruchomoÅ›ci (art. 12);

2.      utrzymywanie wód stanowi obowiÄ…zek ich wÅ‚aÅ›ciciela (art. 21);

3.      zgodnie z art. 29 , wÅ‚aÅ›ciciel gruntu, nie może:

1)    zmieniać stanu wody na gruncie, a zwÅ‚aszcza kierunku odpÅ‚ywu znajdujÄ…cej siÄ™ na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpÅ‚ywu ze źródeÅ‚ – ze szkodÄ… dla gruntów sÄ…siednich,

2)    odprowadzać wód oraz Å›cieków na grunty sÄ…siednie.

Czyli to na właścicielu gruntu ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i właściwego użytkowania rowu, usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich.

Nie wolno też zmieniać kierunku odpÅ‚ywu wody z posesji ze szkodÄ… dla sÄ…siadów ani też odprowadzać do nich nadmiaru wody. Jeżeli do takich dziaÅ‚aÅ„ dochodzi i jeżeli spowodowane przez wÅ‚aÅ›ciciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpÅ‚ywajÄ… na grunty sÄ…siednie, burmistrz  może, w drodze decyzji, nakazać wÅ‚aÅ›cicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urzÄ…dzeÅ„ zapobiegajÄ…cych szkodom. 

Przytoczony przepis dotyczy głównie sytuacji, kiedy w wyniku działania właściciela gruntu poprzez np.: podwyższenie terenu nieruchomości, dochodzi do naruszenia stosunków wodnych powodujących szkodę dla gruntów sąsiednich.


ObowiÄ…zek utrzymywania rowu melioracyjnego (sztucznego koryta prowadzÄ…cego wodÄ™ w sposób ciÄ…gÅ‚y lub okresowy), który - zgodnie z Prawem wodnym -  jest urzÄ…dzeniem melioracji wodnych szczegółowych - spoczywa na zainteresowanych wÅ‚aÅ›cicielach gruntów, chyba że urzÄ…dzenie to jest objÄ™te dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… spółki wodnej - wówczas utrzymanie rowu jest powinnoÅ›ciÄ… tej spółki.


Jeżeli powyższy obowiązek nie jest wykonywany, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego (starosta ) ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonania.

4.      zgodnie z art. 64 ust. 1 utrzymanie urzÄ…dzeÅ„ wodnych polega na ich eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji;

Obejmuje przede wszystkim wykoszenie skarp, odmulenie dna i przepustów, wycinkÄ™ krzewów oraz    oczyszczenia studzienek i wylotów drenarskich.

Koszty utrzymywania urządzeń wodnych ponoszą ci, którzy odnoszą z nich korzyści. Ustalenie
i podział kosztów dokonuje na wniosek właściciela urządzenia wodnego, w drodze decyzji, organ właściwy do wydania pozwolenia wodno prawnego
(art. 64  ust. 1a).


5.      Jeżeli ktoÅ›, wbrew obowiÄ…zkowi nie utrzymuje w należytym stanie wód lub urzÄ…dzeÅ„ wodnych, zmienia stan wody na gruncie, podlega karze grzywny (art. 193 i art. 194).


UrzÄ…dzenia melioracyjne na terenie gminy, w postaci rowów melioracyjnych zostaÅ‚y w wiÄ™kszoÅ›ci wybudowane w latach ubiegÅ‚ych ze Å›rodków finansowych Skarbu PaÅ„stwa i przy (bardzo korzystnej) odpÅ‚atnoÅ›ci ze strony rolników. Po wybudowaniu, zostaÅ‚y one - zgodnie z Prawem wodnym - przekazane  wÅ‚aÅ›cicielom dziaÅ‚ek w  użytkowanie.

Tak więc właścicielami rowów są właściciele działek, przez które one przebiegają, a nie Gmina Radzymin!

Nie znaczy to oczywiÅ›cie, że to jedynie wÅ‚aÅ›ciciel rowu ma ponosić wszystkie koszty jego utrzymania i konserwacji. Jak wynika z przytoczonych przepisów Prawo wodne pozwala, by partycypowali w tym ci, którzy odnoszÄ… korzyÅ›ci z tego, że urzÄ…dzenie wodne istnieje. Jeżeli w pozwoleniu wodnoprawnym nie zostaÅ‚o ustalone kto i w jakiej części ponosi koszty, to wÅ‚aÅ›ciciel powinien wystÄ…pić z odpowiednim wnioskiem do Starosty o  ustalenie wysokoÅ›ci kosztów i ich – adekwatny do korzyÅ›ci - podziaÅ‚.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że wykonywanie wyłącznie przez niektórych właścicieli nieruchomości wyżej określonych obowiązków (w sposób jednostkowy) nie przyczyni się do poprawy sytuacji. Jedynie konserwacja, odbudowa, modernizacja całego urządzenia - przez wszystkich właścicieli nieruchomości, przez które przebiega - może w znacznym stopniu ograniczyć podtapianie i zalewanie terenów przyległych, a w przyszłości nawet zapobiec takim, brzemiennym w negatywnych skutkach, zdarzeniom.

 

 
Informacjê zaktualizowano 2011-12-05 16:39:17, wprowadzaj±cy: Anna Kotowska, autor: Wojciech Kusi

Zobacz:
 Podstawy prawne .  MateriaÅ‚y tekstowe i graficzne .  Inicjatywy Lokalne . 
wersja do druku
  Biuletyn Informacji Publicznej - www.archiwum.radzymin.bip.gmina.pl