www.archiwum.radzymin.bip.gmina.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
 Radzymin www.archiwum.radzymin.bip.gmina.pl
O inicjatywie lokalnej strona g³ówna 

O inicjatywie lokalnej
INICJATYWA LOKALNA – podstawowe informacje

Czym jest inicjatywa lokalna i kto może z niej korzystać?

Inicjatywa lokalna unormowana zostaÅ‚a w rozdziale 2a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie:  od art. 19 b do art. 19 h.
Zgodnie z ustawowÄ… definicjÄ… inicjatywa lokalna to forma wspóÅ‚pracy mieszkaÅ„ców i jednostek samorzÄ…du terytorialnego ( gminy)  przy realizacji zadaÅ„ publicznych. Jest to jednak forma szczególna, której istotÄ… jest „wspólne realizowanie zadania publicznego na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej”.

Inicjatywa lokalna stanowi wiÄ™c  formÄ™ partycypacji spoÅ‚ecznej: mieszkaÅ„cy wspólnie z samorzÄ…dem gminnym  podejmujÄ… siÄ™ realizacji zadania publicznego.

Zgodnie z Art. 19b ust. 1 ww. ustawy:
„W ramach inicjatywy lokalnej mieszkaÅ„cy jednostki samorzÄ…du terytorialnego bezpoÅ›rednio, bÄ…dź za poÅ›rednictwem organizacji pozarzÄ…dowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 mogÄ… zÅ‚ożyć wniosek o realizacjÄ™ zadania publicznego do jednostki samorzÄ…du terytorialnego, na terenie której majÄ… miejsce zamieszkania lub siedzibÄ™.”
(Kryterium tego, kto może być wnioskodawcą, jest więc miejsce zamieszkania, a nie zameldowania).
Inicjatywa lokalna pozwala na wykorzystanie lokalnego potencjaÅ‚u spoÅ‚ecznego i ludzkiego, dajÄ…c szansÄ™ realizacji cennych przedsiÄ™wzięć  na rzecz podniesienia poziomu życia ludziom,  którzy nie zawsze sÄ… zorganizowanymi np. w formie stowarzyszenia lub fundacji.
Inicjatywa lokalna może stanowić swoisty katalizator aktywizacji społecznej.

W praktyce oznacza to, iż  formalnie już dwie osoby mogÄ… zÅ‚ożyć wniosek o inicjatywÄ™. MieszkaÅ„cy mogÄ… też wystÄ…pić z wnioskiem o inicjatywÄ™ lokalnÄ… za poÅ›rednictwem organizacji pozarzÄ…dowej lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o pożytku.

Uwaga! Rola organizacji pozarzÄ…dowych polega na wystÄ™powaniu  w imieniu mieszkaÅ„ców. Oznacza to, że wniosek nadal przygotowujÄ…  mieszkaÅ„cy, a dana organizacja jest jedynie ich przedstawicielem  wobec wÅ‚adz publicznych.

Inicjatywa lokalna jako  narzÄ™dzie partycypacyjne  ma  sÅ‚użyć realizacji konstytucyjnej zasady pomocniczoÅ›ci, która zakÅ‚ada, że jeżeli mieszkaÅ„cy, sami lub w formach zorganizowanych, mogÄ… realizować zadania publiczne, to samorzÄ…d  tworzy warunki, w tym finansowe, do ich realizacji. Czyli przedmiotowy mechanizm pozwala, by gmina, mieszkaÅ„cy (ewentualnie reprezentujÄ…ce ich organizacje pozarzÄ…dowe) mogÅ‚y wspólnie planować realizacjÄ™ zadaÅ„ publicznych, co pozwoli faktyczne zaspokajać potrzeby spoÅ‚eczne. BezpoÅ›rednio wiąże siÄ™ to wiÄ™c ze skutecznoÅ›ciÄ… dziaÅ‚aÅ„ oraz z  racjonalnym  dysponowaniem  Å›rodkami publicznymi. 

Czego może dotyczyć inicjatywa lokalna?

PodstawÄ… inicjatywy lokalnej jest wniosek kierowany przez grupÄ™ mieszkaÅ„ców (samodzielnie albo za poÅ›rednictwem organizacji pozarzÄ…dowej) do UrzÄ™du Miasta i Gminy Radzymin o wsparcie realizacji zadania publicznego w zakresie ustalonym ustawÄ…. 
Podstawa do uruchomienia inicjatywy lokalnej  jest identyfikacja problemu,  którym chcÄ… zająć siÄ™ mieszkaÅ„cy. Zgodnie z ustawÄ… katalog spraw, które mogÄ… być przedmiotem inicjatywy lokalnej jest zamkniÄ™ty  i dotyczyć może:

1) dziaÅ‚alnoÅ›ci wspomagajÄ…cej rozwój wspólnot i spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych, obejmujÄ…cej w szczególnoÅ›ci budowÄ™, rozbudowÄ™ lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociÄ…gowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiÄ…cych wÅ‚asność jednostek samorzÄ…du terytorialnego;
2) dziaÅ‚alnoÅ›ci charytatywnej;
3)  podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielÄ™gnowania polskoÅ›ci oraz rozwój Å›wiadomoÅ›ci narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
4) dziaÅ‚alnoÅ›ci na rzecz mniejszoÅ›ci narodowych i etnicznych oraz jÄ™zyka regionalnego
5) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
6)  promocji i organizacji wolontariatu;
7) edukacji, oÅ›wiaty i wychowania;
8) dziaÅ‚alnoÅ›ci w sferze kultury fizycznej i turystyki;
9) ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach;
10) porzÄ…dku i bezpieczeÅ„stwa publicznego;
11) rewitalizacji.
 
Uwaga! Mieszkaniec musi posiadać peÅ‚nÄ…  zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. czyli osobami uprawnionymi do skÅ‚adania wniosków  sÄ… tylko osoby , które ukoÅ„czyÅ‚y  18 rok życia.

Podstawy prawne  inicjatywy lokalnej w Gminie Radzymin 

• ustawa o dziaÅ‚alnoÅ›ci pożytku publicznego i o wolontariacie;
• corocznie uchwalane programy wspóÅ‚pracy gminy z organizacjami pozarzÄ…dowymi  i innymi podmiotami prowadzÄ…cymi dziaÅ‚alność pożytku publicznego;
• uchwaÅ‚a Rady Miejskiej w Radzyminie Nr 299/XXVII/2016 z dnia 26 wrzeÅ›nia 2016 roku w sprawie okreÅ›lenia trybu i szczegóÅ‚owych kryteriów oceny wniosków o realizacjÄ™ zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej (Dz. Urz. Woj. Maz. z dnia 11 października 2016 r. poz. 8730 ze zm.);
• ZarzÄ…dzenie Nr 0050.4.2017 Burmistrza Radzymina z dnia 29.05.2017 r. w sprawie  okreÅ›lenia procedury realizacji zadaÅ„ publicznych w ramach inicjatywy lokalnej i regulaminu pracy zespoÅ‚u do oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej.

Finansowanie inicjatywy lokalnej

Procedura inicjatywy lokalnej nie zakÅ‚ada transferu Å›rodków finansowych na rzecz wnioskodawcy, a jedynie wsparcie merytoryczne i rzeczowe  oraz bezpoÅ›rednie finansowanie zadania publicznego. Tak wiÄ™c w ramach inicjatywy lokalnej nie ma miejsca bezpoÅ›rednie przekazywanie mieszkaÅ„com pieniÄ™dzy z budżetu na wskazany cel. Czyli Gmina nie przekazuje  dotacji, ale realizuje zadanie publiczne z wspólnie ze spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ… lokalnÄ… i sama bezpoÅ›rednio pokrywa wÅ‚asne koszty.
MieszkaÅ„cy skÅ‚adajÄ…cy wniosek o realizacjÄ™ inicjatywy lokalnej musza uruchomić swoje wÅ‚asne zasoby, które winny być komplementarne wobec zasobów gminy. Najważniejszym elementem tego narzÄ™dzia  jest to , że w jego ramach mieszkaÅ„cy nie tylko przedstawiajÄ… pomysÅ‚ na konkretne przedsiÄ™wziÄ™cie , ale również deklarujÄ…  wspóÅ‚udziaÅ‚ w realizacji.
Burmistrz, dokonujÄ…c oceny wniosku, bierze pod uwagÄ™ ustalone szczegóÅ‚owe kryteria oceny wniosku  oraz jego celowość z punktu widzenia potrzeb spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej.
Przy ocenie wniosku brane są pod uwagę następujące kryteria:
• rodzaj zadania publicznego z uwzglÄ™dnieniem celowoÅ›ci z punktu widzenia potrzeb spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej
• zakres i rodzaj zaangażowania wnioskodawcy  w realizacje inicjatywy lokalnej:
- zadeklarowany wkład pracy społecznej,
- wkład rzeczowy,
- wysokość udziału finansowego.
Po rozpatrzeniu wniosku, Burmistrz przyjmuje go do realizacji  lub odrzuca z podaniem uzasadnienia. W przypadku przyjÄ™cia wniosku do realizacji, gmina zawiera umowÄ™ z wnioskodawcÄ… o realizacjÄ™ inicjatywy lokalnej, która w sposób szczegóÅ‚owy okreÅ›la:
- zakres i przedmiot zadania publicznego oraz termin jego realizacji,
- udział wnioskodawcy oraz gminy w realizacji przedsięwzięcia,
- sposób  finansowania zadania publicznego,
- sposób kontroli,
- inne niezbędne uzgodnienia.
Umowa ma charakter umowy cywilnoprawnej.
Samorząd Gminy Radzymin zabezpiecza w budżecie środki na realizację zadań z inicjatywy lokalnej.

Kto przyjmuje wnioski?

Adresatem inicjatywy jest bezpoÅ›rednio organ wykonawczy gminy, a wiÄ™c wniosek skÅ‚ada siÄ™ do  Burmistrza Radzymina.
Tryb skÅ‚adania i opiniowania  wniosku okreÅ›la ZarzÄ…dzenie Nr 0050.4.2017 Burmistrza Radzymina z dnia 29.05.2017 r. w sprawie  okreÅ›lenia procedury realizacji zadaÅ„ publicznych w ramach inicjatywy lokalnej i regulaminu pracy zespoÅ‚u do oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej.

W zwiÄ…zku z okreÅ›leniem trybu skÅ‚adania wniosku, należy jednak pamiÄ™tać o  charakterze wniosku o inicjatywie lokalnej, który jest wnioskiem w rozumieniu Kodeksu postÄ™powania administracyjnego. Oznacza to, że nawet jeÅ›li wnioskodawca zÅ‚oży go do innego podmiotu niż wskazany  w uchwale, musi być on przekazany do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du i rozpatrzony z uwzglÄ™dnieniem przepisów KPA.

Kryteria oceny wniosków

PrzyjÄ™te w wymienionej wyżej Uchwale Rady Miejskiej w Radzyminie, kryteria oceny wniosku. uwzglÄ™dniajÄ… przede wszystkim wkÅ‚ad pracy spoÅ‚ecznej w realizacjÄ™ inicjatywy lokalnej. Oznacza to, że zaangażowanie pracy spoÅ‚ecznej jest oceniane najwyżej przy rozpatrywaniu wniosków.
OkreÅ›lone kryteria to w szczególnoÅ›ci:
1. celowość realizacji inicjatywy z punktu widzenia potrzeb spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnej;
2. zaangażowanie spoÅ‚eczne w realizacjÄ™ inicjatywy (wkÅ‚ad pracy spoÅ‚ecznej w realizacjÄ™ inicjatywy lokalnej);
4. Wysokość Å›rodków wÅ‚asnych (finansowych, rzeczowych)  inicjatora;
5. Szacunkowa liczba osób, którym bÄ™dzie sÅ‚użyć inicjatywa.

Przyjęta w procedura pozwala na ocenę, czy dane zadanie faktycznie wpisze się w zadania publiczne gminy i zdiagnozowane potrzeby społeczn3e.

Uwaga! Deklaracja zaangażowania mieszkaÅ„ców w wykonanie okreÅ›lonych zadaÅ„ przy realizacji inicjatywy lokalnej musi być traktowana jako konkretne zobowiÄ…zanie. MieszkaÅ„cy muszÄ… mieć Å›wiadomość że ich deklaracje sÄ… wiążące i w chwili przedstawienia samorzÄ…dowi wniosku o realizacjÄ™ inicjatywy stanowić bÄ™dÄ… przedmiot oceny, który wpÅ‚ywa na to, czy samorzÄ…d zaangażuje siÄ™ we wspóÅ‚pracÄ™ przy realizacji zadania, czy też nie.

Umowa o realizacjÄ™ inicjatywy

Wniosek oceniany jest w oparciu o przyjÄ™te w uchwale kryteria. Ostateczne  przyjÄ™cie wniosku  rozpoczyna prace nad przygotowaniem umowy o realizacjÄ™ zadania we wspóÅ‚pracy miÄ™dzy mieszkaÅ„cami a gminÄ….  Prace nad umowÄ… poprzedza wspólne opracowanie dokumentów, a przede wszystkim harmonogramu i budżetu, stanowiÄ…cych zaÅ‚Ä…cznik do umowy. Charakter dokumentów wskazanych jest  oczywiÅ›cie uzależniony od charakteru zadania publicznego.
Umowa o realizacjÄ™ zadania publicznego w trybie inicjatywy lokalnej jest umowÄ… cywilnoprawnÄ…, do której majÄ… zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że wszystkie kwestie nieuwzglÄ™dnione w ustawie podlegajÄ… regulacjom tego Kodeksu.

Prawo kontroli realizacji zadania publicznego

W tym zakresie prawo kontroli ze strony gminy obejmuje:
- faktyczne wykonywanie zadania;
- sposób zaangażowania i jego zgodność z umowÄ….
Kontrola ze strony samorzÄ…du wiąże siÄ™ z odpowiedzialnoÅ›ciÄ… za zadanie i efektywne wykorzystanie Å›rodków i rzeczy pozostajÄ…cych w jego dyspozycji.

SzczegóÅ‚owych informacji na temat realizacji zadaÅ„ publicznych w ramach inicjatywy lokalnej udziela

Halina Grzelak – Referat Partycypacji i Polityki SpoÅ‚ecznej w UrzÄ™dzie Miasta i Gminy Radzymin , Pl T. KoÅ›ciuszki 2, pok. nr 34
tel. 22 667 68 52
tel. kom. 600 933 916
e- mail: hgrzelak@radzymin.pl


Opracowanie: Halina Grzelak – Referat Partycypacji i Polityki SpoÅ‚ecznej

 

FORMULARZ WNIOSKU O REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO W RAMACH INICJATYWY LOKALNEJ

Zarządzenie Nr 0050.47.2017 Burmistrza Radzymina z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie określenia procedury realizacji zadań publicznych w ramach inicjatywy lokalnej i regulaminu pracy zespołu do oceny wniosków w ramach inicjatywy lokalnej

Uchwała Nr 399/XXXV/2017 Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr 299/XXVII/2016 Rady Miejskiej w Radzyminie z dnia 26 września 2016 r. w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o re

Zarządzenie Nr 0050.79.2016 Burmistrza Radzymina z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi i podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolont

Zarządzenie Nr 0050.80.2016 Burmistrza Radzymina z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania pu

Uchwała Nr 299/XXVII/2016 w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej

 
Informacjê zaktualizowano 2018-06-12 13:01:53, wprowadzaj±cy: Anna Kotowska
wersja do druku
  Biuletyn Informacji Publicznej - www.archiwum.radzymin.bip.gmina.pl